کارگاه آموزشی صحافی جلد کتاب به همت دفتر کارآفرینی مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی رشت روز یکشنبه ۸خرداد۱۴۰۱ در مرکز برگزار گردید.
مدرس کارگاه، سرکار خانم زینب علی‌پور در مقدمه کارگاه بیان نمودند که با پیشرفت در دانش و فناوری مقواسازی و کاغذ نیز به علت افزایش جمعیت و مصرف بسیار زیاد از کتاب، صحافی شکلی ساده و اجمالی گرفته است. جلد کتاب به عنوان بخشی مهم از کتاب، وظیفه نگهداری از صفحات متن کتاب و همچنین به عنوان اولین عنصر دیداری وظیفه جذب مخاطب را بر عهده دارد. با این شرایط توجه به استفاده از مواد و طراحی مناسب با توجه به محتوا و ساختار کتاب امری ضروری است که باید به هردوی آنها توجه شود.
این مدرس دانشگاه در ادامه توضیح دادند: در سالهای دور هدف مهم طراحی جلد، حفظ کتاب و جذابیت آن بوده است. به طور کلی طراحان، جهت تزیین جلد کتاب‌ها از نقاشی بوته و گل و عناصر تزیینی و تشعیر و تذهیب و در مواردی قطاعی عناصر تزیینی استفاده می کردند و همچنین عنوان و نامی روی کتاب‌ها دیده نمی‌شد. اما در دنیای امروزی، عنوان هر کتابی روی جلد آن به چاپ می‌رسد و اکثر طراحان گرافیک در تلاشند که محتوای کتاب را در قالب تصویر و طرح خاصی روی جلد کتاب انعکاس دهند و به نیاز و علاقه و روحیات مخاطب نیز بها دهند، لذا طرح روی جلد کتاب‌های امروزی دارای تنوع بسیار زیادی نسبت به گذشته هستند.
ایشان افزودند: توجه به محتوا و طراحی یک جلد که هم جذابیت هنری داشته باشد و هم مرتبط با موضوع و محتوا باشد نیازمند دانش،‌ فکر خلاق و تجربه کافی در این زمینه است که پارامترهای زیادی را نیز در بر می‌گیرد. پس جدا از دانش اولیه طراحی جلد، تجربه طراح از اهمیت زیادی برخوردار است. به دلیل گران بودن جلدهایی که در بازار وجود دارد می توان انواع  جلد را با موادهای مختلف مانند  چرم یا پارچه و… با کمترین هزینه یک جلد زیبا و جذاب را طراحی نمود .کارگاه آموزشی در جهت طراحی جلد و  صحافی با مواد های مختلف و مناسب با جلد مورد نظر مخاطب برگزار شده است که فراگیر بتواند بسته به جلد مورد نظر خود چه درجلد کتاب  و چه درجلد دفترهایی که ساده هستند، بتواند بهترین جلد را طراحی  نموده و آن را بسازد.

علمی کاربردی رشت

علمی کاربردی رشت علمی کاربردی رشت

علمی کاربردی رشت علمی کاربردی رشت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *