کارگاه آموزشی «چاپ لینولئوم»

کارگاه آموزشی «چاپ لینولئوم» روز یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ در مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی رشت برگزار گردید.

زینب علیپور مدرس این مرکز در خصوص آموزش «چاپ لینولئوم» گفت: چاپ لینو یا همان لینولئوم یکی از منحصر به فردترین هنرهای دستی است که با ایجاد خطوط ظریف روی ورقه‌های مخصوص لینولئوم نقش می‌بندد و به‌حالت برجسته خودنمایی می‌کند. این تکنیک چاپ شباهت زیادی با حکاکی‌های پر پیچ و تاب روی چوب دارد و برای اولین بار در قرن بیستم ارائه شد.  چاپ لینو مقدمه‌ای عالی برای مبتدیان است. طرح‌های مختلف با کمک تکنیک‌های خاص طرح و نقش‌های مختلف روی ورق‌های لینولئوم ایجاد می‌شود. برای خلق اثری بهتر و تأثیرگذار، از رنگ‌های تیره و ساده استفاده ‌می کنیم. یکی از ایده‌های جالب برای چاپ لینو، چاپ کارت ویزیت است که معمولاً قیمت منصفانه‌ای دارد و طراحی خاص و متفاوتی را روی کار ویزیت ایجاد می‌کند. حتی می‌توانیم از طرح‌های خلاقانه ذهنی برای تولید کارت ویزیت و … استفاده‌کنیم.

وی در ادامه افزود: برای ایجاد نقش دلخواه روی لینو باید مراحل خاصی طی شود  که ابتدا طرح ایده آل خود را روی لینو انداخته که راهکارهای مختلفی برای انجام این‌کار وجود دارد که یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین راه‌ها، کمک گرفتن از کاغذ پوستی و کاربن است . طرح ایجاد  شده به وسیله ابزاری به نام مغار حکاکی و قسمت‌های اضافی را کنده کاری می کنیم. معمولاً برای ایجاد طرح‌های ظریف از مغارهای کوچک‌تر با نوک‌تیز حدود نیم، یک الی چهار میل استفاده می‌کنیم و مغارهای دارای اشکال مختلف مانند وجود دارند که هر کدام برای ایجاد طرح و نقش‌های مختلف استفاده می شوند.بعد از درست کردن طرح مورد نظرروی لینو،آن رابه جوهر آغشه و با قرار دادن آن روی متریال مورد نظر عملیات چاپ صورت‌می‌گیرد.

ایشان همچنین خاطر نشان کردند: چاپ لینو یکی از روش‌های چاپ دستی دوست داشتنی است که با کمک طرح به‌راحتی می‌توان چاپ روی پارچه، کاغذ و… را انجام داد و هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را  یادگیری تکنیک مذکور جهت اشتغال دانشجویان علاقمند بوده که طرح‌های دلخواه خود را روی لباس، روسری،شال، رومیزی‌ها و… ایجاد کنند ودر آینده با سرمایه و هزینه کم یک کسب کار کوچک را در منزل داشته باشند. با کمک این  هنرمی‌توان طرح‌ها و نقش‌های مختلفی را خلق کرد و صدها کپی از آن روی انواع متریال ایجاد نمود .

علمی کاربردی رشت

دسته‌ها: آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *