حلول ماه رجب المرجب و ولادت امام محمد باقر(ع) مبارک باد
ماه مبارک رجب، ماهِ نزول رحمت الهى و ماهِ مولودِ کعبه است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند :
«ماه رجب برای امت من “ماه استغفار” است. ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‌رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است. رجب، ماه خدا و شعبان، ماه من و رمضان، ماه امت من است. کسی که یک روز از ماه رجب را روزه گیرد، مستوجب خشنودی خداوند گردد، غضب الهی از او دور می‌گردد و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌شود.»
در روایت از معصوم(ع) است که:
«رجب، نام نهری است در بهشت که از عسل شیرین‌تر و از شیر سفیدتر است و هر کس در این ماه روزه بگیرد، از آب آن نهر می‏نوشد». در حدیث دیگری آمده است که: «هر کس سه روز آن را روزه دارد بهشت بر او واجب گردد.»

 

اولین روز ماه رجب مصادف با سالروز ولادت پرنور امام پنجم شیعیان امام باقرالعلوم(ع) است. امام محمد باقر(ع) در سال ۵۷ هجری در مدینه دیده به جهان گشودند و در واقعه جانسوز عاشورا چهار سال سن داشتند. آن حضرت(ع) در میان برادران خویش جانشین پدر بزرگوارشان على بن الحسین(علیهما السلام) و وصىّ و امام پس از ایشان بودند و در فضیلت، دانش، زهد و بزرگوارى بر همگان برترى داشتند.
کلامى از امام باقر(ع)
۱. آن حضرت از پدرانش از رسول خدا(ص) روایت کرد که آن حضرت فرمود: سخت ترین کارها سه چیز است. اوّل: مواسات برادران دینى در مال، دوّم: آنکه در برخورد با مردم جانب انصاف را داشته باشى، سوم: یاد خداوند در هر حال.
۲. حسن بن صالح مى گوید: از امام محمّد باقر(ع) شنیدم که فرمود: آمیخته نشده است چیزى به چیز دیگر که بهتر از آمیخته شدن حلم و بردبارى به علم و دانش باشد.
خُذُوا الکَلِمَهَ الطَّیِّبَهَ مِمَّن قالَها و إن لَم یَعمَل بِها؛
سخن نیک را از گوینده آن برگیرید، اگر چه به آن عمل نکند.
مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *